חיפוש
  • Tami Dubi

איך מנחמים אבלים?

קריאת ה"מפה הרגשית" של אבלים

נתחיל בסוף: אין דרך אחת נכונה לנחם אבלים.

ניחום האבלים צריך להתאים לאופי של האבלים ולנסיבות האירוע.

ישנם אבלים שמעוניינים בניחומים ובשיח קולח ומנגד, ישנם המעוניינים שיעזבו אותם בשקט.

ישנם אבלים המעוניינים ליזום שיחה ולספר על יקיריהם ויש כאלה שמעוניינים שהמנחמים יזמו את השיח.

כשאנו מגיעים לשבעה, אנו צריכים להיות קשובים לאבלים, לנסות "לקרוא את המפה הרגשית" שבה האבלים נמצאים ולנהוג לפיה.

לא משנה מה תיכננו מראש, אנחנו צריכים להיות קשובים לאבלים ולנהוג בהתאם.

מסיבה זו ניחום אבלים היא מצווה רגשית מורכבת, לא פשוטה אך חיונית.

בזמן השבעה וגם לאחריה האבלים זקוקים לתמיכה חברתית חזקה, הם זקוקים להרגיש שאכפת לחברים ולסביבה ממה שעובר עליהם ושסביבתם מכבדת את הנפטר/ת וחולקת איתם את זכרונותיהם(1).

המלצות לניחום אבלים

ניחום אבלים משתנה בהתאם להיכרות שלך עם האבל ועם הנפטר/ת.

אם הכרת את הנפטר/ת, שתפי את האבלים בסיפורים חיוביים ונחמדים על הנפטר/ת, סיפורים שייתכן שהם אינם מכירים וזוכרים, סיפורים אלו מרחיבים את הזכרון הקולקטיבי שנצבר על הנפטר/ת(2). אם יש ברשותך תמונות וסרטונים של הנפטר/ת המציגים אותו/ה באור חיובי, זאת הזדמנות טובה לחלוק אותם עם האבלים.

אם לא הכרת באופן אישי את הנפטר/ת, ומקריאת "המפה הרגשית" של האבלים עולה כי האבלים רוצים לחלוק ולשתף, הדבר הכי טוב לעשות הוא להקשיב - להקשיב לסיפורים, לחוויות ולזכרונות של האבלים.

כתיבת ניחום לאבלים

לעתים נבצר להגיע לשבעה, זה יכול להיות בשל סיבת מרחק או סיבה בריאותית, במקרה כזה ניתן ורצוי להביע את הניחומים בכתב. בכתיבת ניחום בכתב ישנם אתגרים בשל עצמם, שכן אין ידע לגבי "המפה הרגשית" של האבלים, ומה יסייע להם ויתמוך בהם יותר. עם זאת, גם כאן, אם הכרתם את הנפטר/ת והוא ויש לכם סיפורים ותמונות המציגות אותם באור חיובי, מומלץ לשתף אותם עם האבלים. אם לא הכרתם את הנפטר/ת אך אתם מכירים את האבל מומלץ להשתתף בצערם בכתב ולהוסיף אמירה בנימה אישית (לצאת מהשבלונה) שיבינו שאתם תומכים בהם בשעתם הקשה.

כיום מקובל לפרסם פטירת קרובים ברשתות חברתיות, לדוגמה פייסבוק או בקבוצה בווטסאפ. כתיבת תגובה אישית לאבל שונה מכתיבת תגובה בפורום ציבורי, שאליו נחשפים אנשים נוספים, וגורמת לגבולות של הפרטי/ ציבורי להטשטש(2). ישנם גם מקומות יעודיים לזיכרון והנצחה דיגיטליים של הנפטרים, כדוגמת אתר השבעה או קירות הנצחה (נהוג בקרב יהדות ארה"ב)(3). בעת כתיבת ניחומים לאבלים, עליך להתחשב בפלטפורמה שבה הכתיבה מבוצעת ולהתאים את רמת הנימה האישית וחשיפת הפרטים בהתאם לאנשים שיהיו חשופים לקריאת התוכן.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3860697,00.html .1

2. זכרונות דיגיטליים גורלם של תוכן ומידע אישיים אחרי המוות

https://www.nationaljewishmemorialwall.com/memorial-wall/. 3

13 צפיות0תגובות