חיפוש
  • Tami Dubi

שלבי האבל והשפעתם על ניחום אבלים באתר השבעה

עודכן ב: 25 אוק 2020

בשנת 1969 אליזבת קובלר-רוס פרסמה את ספרה "על מוות וגסיסה", הספר כולל דיאלוגים שד"ר קובלר-רוס ניהלה עם חולים סופניים לגבי היבטים שונים של ההתמודדות עם המוות הקרב. ד"ר קובלר הדגישה את החשיבות הרבה שקיימת בשיח עם החולים הסופניים וכיצד הם יכולים ללמד את העוסקים ברפואה וברווחה כיצד לסייע וכיצד להתמודד במצבים אלו. על בסיס שיחות עם חולים סופניים ד"ר קובלר-רוס פיתחה מודל הכולל חמישה שלבים של התמודדות. המודל מתייחס לחולים סופניים אך גם להתמודדות לאחר אובדן.

שלבי האבל:

1. הכחשה - בשלב הזה האדם מתקשה לעכל את החדשות הרעות, ולכן מפתח מנגנון הגנה עצמית המתבטא בהכחשה.

2. כעס - כאשר מבינים שהחדשות הרעות אכן מתרחשות ולא ניתן להכחישן, ההכחשה הופכת לכעס, שקשה גם לסביבתו של האדם שכן הכעס באופן שרירותי יכול להתפרץ באופן שרירותי ולא צפוי.

3. מיקוח - שלב זה אינו רלבנטי לאחר אובדן, אלא מתקיים לעתים אצל חולים סופניים, שמנהלים התמקחות פנימית, מול גורם נעלם, של המחיר אותו ישלמו על מנת להעלים את המחלה.

4. דיכאון - בשלב זה תחושת האובדן חזקה וההסתכלות על העתיד היא עגומה. בשלב זה מעורבים גם תחושות של כשלון והחמצה. זהו שלב שבו תמיכה מהסביבה היא חיונית, ובעיקר מתמקדת בהקשבה והכלה, שכן חשוב מאוד שהאבל יעבור שלב זה כדי לאפשר מצב של קבלה.

5. קבלה -זהו שלב שבו באים לידי ביטוי מגוון של רגשות משלבים הקודמים. האבל משלים עם האובדן ומבין שעליו לחיות עמו.

חשוב לציין כי, לפי ד"ר קובלר-רוס, כל אחד מהשלבים יכול להתרחש בפני עצמו, להתרחש במקביל לשלב אחר או לא להתרחש כלל.

שבעה ושלבי האבל

אבל הוא אישי ותלוי בנסיבות כך למשל אבל על אדם שנפטר לאחר מחלה קשה שונה מאבל על אדם שנפטר בפתאומיות. במקרה של פטירה בעקבות מחלה קשה, ייתכן והאבלים כבר חוו חלק משלבי האבל לקראת סוף חייו של יקירם, ועל כן ייתכן והאבלים במהלך השבעה יחוו דיכאון שכן את שלב ההכחשה ואולי גם הכעס הם עברו כשיקירם היה עדיין בחיים. לעומת זאת, במוות שמתרחש בפתאומיות קיימת סבירות גבוהה כי האבלים יחוו במהלך השבעה ההכחשה וכעס על אבדן יקירם. על המנחמים להבין

שלאבל פנים רבות ושלבים שונים ועל כן, על המנחמים לגלות רגישות, הבנה והכלה במהלך השבעה ולאחריה. עליהם לתת לאבלים להנחות (אפילו באופן בלתי מודע) את אופן ניחומם על ידי הקשבה לדבריהם ולרצונותיהם. הקשבה יכולה להיות על ידי ביקורים פיזיים, על ידי התכתבות מרחוק בשבעה אונליין, כאשר המצב אינו מאפשר פגישה פיזית.מקורות:

1. ויקיפדיה מודל קובלר-רוס

2. Dr. Elisabeth Kübler-Ross and the Five Stages of Grief

52 צפיות0 תגובות